Існує легенда, що саме перший «сучасний» кальян створив Халіль Тег-ель-Дін Маамун Халіль.
Це був 70-річний єгиптянин, який лагодив масляні лампи і займався реставрацією антикваріату. І якось Мухаммед Алі почув він ньому і запросив у свій палац у Туреччині. Там Маамун зробив свій перший кальян, який подарував Мухаммеду. Тому турки присвоїли цей винахід собі. Свою майстерність Маамун передав синові, синові своєму синові і т.д. Так з'явився той самий KHALIL MAMOON відомий у всьому світі своєю неперевершеною якістю. Вишуканий вигляд, дорогі сплави, довговічність – це Rolex на ринку кальянів.
Щодо табаку для кальяну, то колишній пахнув зовсім не фруктами та квіточками, а справжнім міцним чорним сухим табачним листям, який називався Томбак. Між іншим, такий табак досі курять в Ірані, Індії, Сирії, Туреччині. Якщо ти справжній любителів класики та стриманості, то запиши у свій must do «Спробувати справжній суворий кальян».
Незабаром табачний лист вирішили змішувати з патокою, медом і додавати різні ароматизатори. І стали називатися вони:
• Журак – дрібно нарізаний неочищений табак із додаванням патоки, що дає чорний колір. У складі відсутні консерванти, гліцерин, ароматизатори. Іноді додають спеції та смакові добавки. Високий вміст нікотину.
• Муасель – дрібно нарізаний очищений табак, з додаванням цукрового сиропу, гліцерину, консервантів, ароматизаторів та різноманітних смакових добавок. Взагалі цей табак той самий, що ми всі звикли палити.
Кальян закріпився у культурі Далекого Сходу назавжди. Він вважається не просто традицією, а способом життя, незамінним атрибутом східної людини. Існує навіть кальянний етикет, про який ми напишемо у наступній статті. Ось кілька важливих правил, яких притримувались на той час:
⁃ Розпалювати вдома кальян мав лише голова сім'ї.
⁃ Якщо господар будинку запросив на кальян, то гість не мав права відмовитись, оскільки це розцінювалося як образу.
⁃ Кальян належало курити тільки з чаєм або охолодженими напоями. Жодного алкоголю.
⁃ Кальян розташовувався нижче або на рівні людини, що сидить.